Devrimci Komünist Enternasyonal kuruldu! 

Dünyanın dört bir yanından gelen devrimci fikirler ve ilham verici raporlarla dolu muhteşem bir haftanın ardından; onlarca ülkeden binlerce yoldaşın aylarca süren hazırlıklarının ardından; Devrimci Komünist Enternasyonal'in (RCI) kuruluş konferansı, bu yeni Enternasyonal'i başlatmak için oy birliğiyle sonuçlandı. Ancak bu sadece bir başlangıç. Dünya çapında devrimci komünizmin partisini inşa ediyoruz ve yardımınıza ihtiyacımız var. Yeni kurulan RCI'ya katılın, Marksizmin gerçek fikirlerini inceleyin ve yaşamlarımız boyunca devrim için mücadele etmemize yardımcı olun!

Kuruluş konferansı çarpıcı bir başarı elde etti. İki yıl önce, tüm toplantılar zoom’a sınırlıyken, 7.700 katılımcıyla muazzam başarılı bir çevrimiçi Uluslararası (Enternasyonal) Marksist Üniversite düzenledik. Bu haftaki etkinlikler aynı sayıda katılımcıyı 120'den fazla ülkede çevrimiçi olarak ve 500 yoldaşı da burada, İtalya'da şahsen bir araya getirdi. Bu, dünyanın başka hiçbir yerinde benzerine rastlanamayacak, gerçek anlamda uluslararası (enternasyonal) bir etkinlikti.

Nefes kesici bir rakam olan 488.930 Avro topladık, programımızın tüm temel unsurları üzerine 20'den fazla tartışma gerçekleştirdik ve Manifestomuz oybirliğiyle kabul edildi. Bu olağanüstü haftayı Devrimci Komünist Enternasyonal'in resmi kuruluşu ile taçlandırdık.

Bu haftanın ilk yarısında yaşananlar hakkında daha fazla bilgi için konferansın birinci ve üçüncü gün raporlarını okuyabilirsiniz.

Devrimci Komünist Partilerin İnşası

Kuruluş konferansımızın kapanış oturumunda, kuruluşumuzun dünya çapında kaydettiği olağanüstü ilerlemelere genel bir bakış sunuldu. RCI Uluslararası (Enternasyonal) Sekreterliği'nden Hamid Alizadeh, tartışmaya giriş yaparak dünyanın hiçbir yerinde RCI gibi bir örgüt olmadığına dikkat çekti. Başka hiçbir örgüt Marksizmin hakiki fikirlerine ve devrimci komünizmin gerçek geleneklerine ciddi bir yaklaşım sergilememiştir.

RCI yeni olabilir ama köklerimiz derinlere uzanıyor. Kesintisiz bir iplik bizi Marx, Engels, Lenin ve Troçki'nin fikirlerine bağlamaktadır. Hamid'in de belirttiği gibi: "Biz devrimci bir örgütüz, her zaman öyleydik ve öyle kalacağız."

Önceki on yıllarda, biz hakiki komünistler belki de siyasetteki en zayıf güçtük. Ancak sayısal olarak zayıf olsak da, uzun vadede belirleyici olan ve hiçbir rakibimizin değerini anlamadığı başka bir şeye sahiptik: Marksist teori, biz büyüdükçe bu teoriye olan odağımız azalmayacak.

Dünya çapında patlayıcı büyüme

Tartışma sırasında Enternasyonal'in dört bir yanından gelen yoldaşlar, RCI'ın kuruluşuna giden yolda elde edilen çarpıcı başarıları anlattılar. Nisan 2023'te uluslararası düzeyde 4.400 yoldaşımız vardı, ancak sadece 12 ay içinde 6.500'e ulaştık. RCI'ın 7.000 yoldaşa ulaşması yalnızca birkaç hafta meselesi; bu, gelişimimizde önemli bir kilometre taşı. Enternasyonal bir yıl içinde neredeyse yüzde 50 büyürken, şu anda 247 yoldaşı bulunan Danimarka bölümümüz gibi bazı bölümler aynı dönemde yüzde 150'ye varan oranlarda büyüdü.

Şu anda RCI'ın 26 ülkede tam bölümü var ve 12 ülkede daha büyük gruplar bölüm olmak için başvuruda bulunmaya çalışıyor. Dünyanın dört bir yanındaki daha küçük grupları ve bireyleri de eklediğinizde, 70'ten fazla ülkede RCI'ın çalışmalarını inşa eden yoldaşlarımız var.

Britanya şu anda 1.200'den fazla yoldaşı ve ülke çapında 100'den fazla şubesi ile RCI'nin en büyük bölümüdür. Devrimci Komünist Partilerini henüz yeni kurmuş olan İngiliz yoldaşlar, yoldaş Fiona Lali'nin televizyonda viral olan sağcı Tory Suella Braverman'ı maf etmesi ardından beklenmedik bir şekilde gündeme oturdular.

Şimdi, Britanyalı yoldaşlar Fiona'nın parlamentoya seçilmesi için bir seçim kampanyası başlattılar ve bu kampanya muazzam bir ilgiyle karşılandı. Britanya'da ilk kez kitlelerle diyaloğa girmiş bulunuyoruz. Yoldaşların önümüzdeki dönemde 10.000 eğitimli sınıf savaşçısından oluşan bir parti kurma hedefine ulaşılabileceğini hissediyoruz!

Kanada'da kısa süre önce kurulan Devrimci Komünist Parti, ülkedeki büyük şehirlerin çoğuna yayılmış 820 üyesiyle şu anda ülkedeki kendini 'devrimci' ilan eden tüm gruplardan daha büyük. Bu başarılar sınırın güneyinde, devrimci komünistlerin Ağustos 2023'ten bu yana yüzde 150'lik şaşırtıcı bir büyüme oranıyla 800'den fazla yoldaşının bulunduğu Amerika Birleşik Devletleri'ne de yansıyor. Yoldaşlar önümüzdeki haftalarda Amerika Devrimci Komünistleri'ni kurarak bu başarıyı kutlayacaklar.

ABD raporu yoldaşlarımızın cüretkârlığının altını çizdi. Dün bildirdiğimiz üzere, RCA'dan yoldaş Milos Minos, Minneapolis Uluslararası Havaalanındaki işçilerin sömürülmesini ifşa eden bildirilerinin yarattığı muazzam etki nedeniyle 90 gün hapis cezasıyla tehdit edildi. Bunun siyasi amaçlı bir saldırı olduğu açıktır ve ABD'deki yoldaşlar suçlamaların düşürülmesi için enerjik bir kampanya yürütme niyetindedir.

Pakistan'da RCI'nin şu anda 705 üyesi bulunmaktadır ve bu üyeler bu yılın Aralık ayında bir Devrimci Komünist Parti kurma kararı almışlardır. Bu, hiç şüphesiz, Pakistan siyasetinde bir bomba gibi patlayacaktır. Hamid ve Pakistanlı yoldaş Adam Pal'ın dediği gibi, "bize çok düşman ama çok daha fazla dost kazandıracak". Adam, yoldaşlarımızın kendilerini yok etmeye adadıkları Pakistan'daki çürümüş kapitalist sistemi şiddetle kınadı. RCI'nin tam da yıkmak istediği şeyin bir örneği olarak, fiyat artışlarının sayısız işçi ve köylüyü baskı karşısında mücadeleye ittiği Keşmir'deki durumun altını çizdi.

Yoldaşlar ayrıca daha önce çok az üyemiz olduğu ülkelerdeki çalışmalarımızın gelişimi hakkında ilham verici raporlar sundular. Örneğin İrlanda'da, İrlanda Devrimci Komünistleri'nin kuruluş konferansı bu yılın başlarında gerçekleşti. Yoldaşlar gazetelerinin ilk sayısını yayınladılar ve örgüt için tam zamanlı bir devrimci işe almak için çalışıyorlar. Benzer çalışmalar, 2023'te sadece üç olan RCI yoldaş sayısının şu anda 27'ye yükseldiği Finlandiya'da da hızla gelişiyor.

Komünist misiniz?

Hamid, RCI'nin muazzam büyümesinin "Komünist misiniz?" kampanyamızın doğruluğunu kanıtladığını açıkladı. Dünyanın tüm ülkelerinde aktif olarak komünizmi arayan sayısız işçi ve genç var, komünizmden daha azını değil. Bunu anlamış olmamız ve kararlı bir şekilde bu katmana yönelmemiz başarımızın tüm sırrını oluşturmaktadır.

Ancak Hamid'in de belirttiği gibi, kendilerini henüz komünist olarak görmeyen, ancak toplumun durumuna karşı öfke ve hüsranla dolu daha da büyük bir insan katmanı var. Patronlarından nefret ediyorlar. Politikacılardan nefret ediyorlar. Yalancı medyayı küçümsemekten başka bir şey his etmiyorlar. Bir çıkış yolu arıyorlar. Bu insanlar henüz komünist olmayabilir ama ikna edilmeye açıklar. Bu insanlarla nasıl konuşacağımızı öğrenmeliyiz: fikirlerimizi anlaşılabilecek ve milyonlarca sıradan erkek ve kadının günlük yaşam mücadeleleriyle bağlantı kurabilecek şekilde sunmalıyız.

Tutarlı devrimci çalışmamız yalnızca yeni yoldaşların akınına uğramadı, aynı zamanda kapitalist sınıfın saldırılarına da yol açtı. Avusturya'da, Britanya'da, Danimarka'da, İsviçre'de, ABD'de ve başka yerlerde yoldaşlarımız sağcı basında ve yerleşik kapitalist partiler tarafından siyasi saldırılara maruz kaldılar. Elbette onların öfkesini ve bedava reklamı memnuniyetle karşılıyoruz!

Egemen sınıf bize saldırıyor çünkü çürümüş kapitalist sisteme karşı hissedilir bir öfke duyan toplumdaki gerçek ruh haliyle bağlantı kurmaya başlıyoruz. Bu nedenle, yoldaşların kararlılığı, ve daha geniş bir işçi ve gençlik katmanını da bize doğru çeken bu tür saldırılarla daha da güçleniyor.

Özgür Filistin!

RCI'ın son birkaç aydır yürüttüğü çalışmaların odak noktalarından biri de dünya çapındaki Filistin hareketi olmuştur. Başından beri yoldaşlarımız bu mücadelenin, özellikle de 100'den fazla üniversiteyi kasıp kavuran uluslararası öğrenci kampları dalgasının ön saflarında yer aldılar.

Filistin dayanışma hareketinde bir hüsran ve öfke havası var. Eksik olan ise bu ruh halini ifade edecek net bir siyasi liderliktir. Doldurulması gereken büyük bir boşluk var.

Bu da Fiona'nın Britanya'daki seçim kampanyasının arkasındaki büyük ivmeyi açıklıyor. Fiona sosyal medyada milyonlarca kez görüntülendi ve kapitalist savaş suçlularının ikiyüzlülüğünü korkusuzca dile getirdiği için onu bir yol gösterici olarak gören yüz binlerce yeni takipçi edindi.

Hamid, fikirlerimizin inanılmaz derecede duyurulmasının nasıl "daha büyük düşünmeyi öğrenmemiz gerektiğini" gösterdiğine dikkat çekti. Fiona'nın kampanyası, RCI büyüdükçe, programımız ve fikirlerimizle daha geniş katmanlara ulaşmayı mümkün kıldıkça ortaya çıkacak fırsatların yerel bir öngörüsüdür. Ancak bunu yapmak için bu tür fırsatları değerlendirme sanatını öğrenmeliyiz.

Üstün Başarılar

RCI'ın geçen yılki büyümesi, çalışmalarımızın her alanında ileriye doğru atılmış büyük bir adımın temelini oluşturdu.

RCI'ın yayınevi Wellred Books, dünyada Marksist teoriyi tutarlı bir şekilde yayınlayan tek yayınevi haline geldi. Lenin'in 'Sol' Komünizmi: Bir Çocukluk Bozukluğu kitabının yakın zamanda yeni bir girişle birlikte yeniden yayımlanması ve ayrıca Lenin'in Emperyalist Savaş Üzerine seçilmiş yazılarından oluşan yeni bir derlemenin yayımlanması, dünya çapındaki komünistlerin teorik cephaneliğindeki değerli silahlardır.

Wellred Books, 2020 yılının tamamında 4.500 kitap satmışken, bu yılın sadece ilk altı ayında 11.700 kitap sattı. Bu, toplumda devrimci fikirlere duyulan inanılmaz açlığı gösteriyor. Satılan kitapların yaklaşık üçte biri, Rob Sewell ve Alan Woods'un tarihin en büyük devrimcisi hakkında vazgeçilmez bir çalışma olan ve ölümünün yüzüncü yıldönümü için yayınlanan Lenin'i Savunurken adlı kitabının kopyalarıydı.

RCI'nin üç ayda bir çıkan teorik dergisi In Defence of Marxism dergisi de şimdiye kadarki en iyi yılını geçirdi. Son sayı 4.200 adet sattı ve İspanyolca, Fransızca, Portekizce, İtalyanca, Arapça, Almanca, Çince, Endonezyaca ve Rusça'ya çevriliyor. Marksizm karikatürü bizi yalnızca ekmekle ilgili ekonomik sorunlarla ilgileniyormuşuz gibi resmediyor. Bu gerçeklerden çok uzaktır ve önümüzdeki sayı, şiir, Yunan tiyatrosu ve Troçki'nin kültür ve sosyalizm üzerine önemli bir makalesini içeren, sanat ve kültüre komünist yaklaşım gibi önemli bir soruyu ele alacaktır.

Ayrıca, geçen yıl başlatılan, şimdiden 280.000 dinlemeye ulaşan ve 10.000 takipçisi olan Enternasyonal'in Spectre of Communism podcast'i (sesli blog) de dahil olmak üzere birçok yeni başarılı girişimde bulunduk. Podcast, çok çeşitli teorik konuların yanı sıra güncel olayları da kapsayan düzinelerce bölüm üretti. Spectre of Communism için önümüzdeki dönemde büyük planlarımız var, bizi izlemeye devam edin!

Uluslararası (Enternasyonal) dayanışma

Hamid'in ve daha sonra Alan Woods'un kapanış sözlerinde belirttiği gibi, dünyanın dört bir yanında yaşanan kanlı ve acımasız bir sınıf savaşının ortasında komünist mücadelenin partisini inşa ediyoruz. Konferansın sondan bir önceki gününde, Pakistan'ın elindeki Keşmir'de temel ürünlere yapılan zamlara karşı devam eden kitlesel hareketin liderlerine yönelik hükümet baskısının haberini aldığımızda, bunun keskin bir hatırlatıcısı geldi.

Yoldaşlar, Pakistan devletinin zulmüne uğrayanlarla tam dayanışma içinde olan bir bildiriyi oybirliğiyle desteklediler. Bu açıklamanın tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Macar yoldaşlarımızdan da konferansı izleme partilerinin bir faşist çete tarafından şiddet kullanılarak dağıtıldığı ve bir yoldaşın hastaneye kaldırıldığı haberini aldık. Tüm konferans bu haber karşısında şok oldu ve derhal bir dayanışma mesajı gönderdi.

Komünistler olarak, aşağılık gerici haydutlara karşı birlik içinde duruyoruz ve bu tür tehditler karşısında geri adım atmayı reddediyoruz. Birimizin yaralanması hepimizin yaralanmasıdır! Korkmayacağız!

Komünistler geldi!

RCI'nin kuruluş konferansı, daha önce hiçbir yoldaşın deneyimlemediği türden, gerçekten tarihi bir olaydı. Alan Woods kapanış konuşmasında tüm katılımcılar adına şunları söyledi: "Hayatımda hiç bu kadar ilham verici bir toplantı görmedim."

Hamid, Troçki'nin Dördüncü Enternasyonal'in Kuruluşu Üzerine adlı eserinden alıntı yaparak, RCI üyesi olmanın şu anda ne anlama geldiğini özetledi:

"İnsanlığın üzerine hücum eden büyük olaylar, bu köhnemiş örgütlerden geriye taş üstünde taş bırakmayacaktır. Sadece Dördüncü Enternasyonal geleceğe güvenle bakmaktadır. O, Sosyalist Devrimin dünya partisidir! Yeryüzünde hiç bu kadar büyük bir görev olmamıştı. Her birimizin üzerinde muazzam bir tarihsel sorumluluk var.

"Partimiz her birimizden bütünüyle ve eksiksiz olarak bunu talep etmektedir. Bırakın cahiller kendi bireyselliklerini boşlukta avlasınlar. Bir devrimcinin kendini tamamen partiye vermesi, kendini bulması anlamına gelir.

"Evet, partimiz her birimizi bütünüyle alıyor. Ama karşılığında her birimize en yüksek mutluluğu verir: daha iyi bir geleceğin inşasına katıldığının, omuzlarında insanlığın kaderinin bir parçasını taşıdığının ve hayatının boşuna yaşanmamış olacağının bilinci."

İşte RCI'ın her birimize sunduğu şey budur. Kazanmamız gereken bir dünya olduğunu ve bunu nasıl kazanacağımızı çok iyi bildiğimizi bilmenin verdiği güven ve optimizm. Bununla birlikte, hepimiz bu konferanstan kendi ülkelerimize sınırsız bir coşkuyla dönerken, aynı zamanda işimizin ciddiyetinin de bilincinde olarak döneceğiz. Alan yoldaşlara "Size rahat bir yaşam sunmuyoruz," dedi. "Ama zorlu bir mücadele hayatı sunuyoruz."

Marx'ın bir zamanlar antik çağın en iyi temsilcisi olarak adlandırdığı Spartaküs örneğinden yararlandı. Bu olağanüstü adam kölelerden oluşan bir ordu kurmuş ve Roma Cumhuriyeti'nin gücüne meydan okuyarak birçok zafer kazanmıştı. Köle sahipleri, kölelerin dönemin en güçlü askeri gücü olan Roma ordusunu nasıl yenebildiğini açıklamak için her türlü efsaneyi uydurdular: Spartaküs'ün Trakya kraliyet ailesinden doğduğu; karısının bir büyücü olduğu vs. Alan, Stanley Kubrick'in Spartaküs'ün hayatını anlatan ve kahramanını başarılı bir savaşın ardından karısı Varinia ile melankolik bir konuşma yaparken gösteren 1960 yapımı mükemmel filminden bahsetti.

Varinia, Spartaküs'e zaferini neden kutlamadığını sorar, Spartaküs de okuyamadığını, esaretinin bu izini hissettiğini ve Varinia'nın kendisine öğretmesini istediğini söyler. Devrimin anlamı budur: Ruhun insana yakışır bir yaşam için çabalaması.

Son bir anekdotta Alan, böyle bir olayı gerçekten yaşamış bir kişiyle yaptığı konuşmayı hatırladı. Alan, Moskova Devlet Üniversitesi'nde okurken 1917 Ekim Devrimi'ne tanıklık etmiş yaşlı bir kadınla tanışmış. Daha sonra 17 yılını Stalin'in cehennem toplama kamplarında geçirdi. Alan, ona Ekim Devrimi deneyimini sorduğunda, yıllarca çektiği acı ve zorlukların yüzünden nasıl silindiğini anlattı.

"Nasıl bir şey olduğunu hayal bile edemezsiniz," dedi. "Ruhsal bir yükselişti." Bu noktada yüzü tekrar düştü ve ekledi: "şimdiki gibi değil."

Bolşeviklerin 100 yıl önce başlattığı işi bugün bitirmemiz gerekiyor. Stalinizmin suçlarıyla kopan tarihi düğümü yeniden bağlamalı ve dünya işçilerini nihai zafere taşıyacak gerçek bir Devrimci Komünist Enternasyonal inşa etmeliyiz.

RCI kuruldu, ama şimdi iş başlıyor! Büyümek, sosyalist devrimin dünya partisini inşa etmek. Yeryüzünde bundan daha büyük bir dava yoktur, bu yüzden bu mücadelede henüz bize katılmadıysanız, katılın!

Yetişin

Bu hafta dünyanın dört bir yanından RCI'ın önde gelen yoldaşlarını bir araya getiren 20'den fazla konuşma gerçekleştirildi. Tümü internet üzerinden erişilebilen bu konuşmaların videoları devrimci fikirlerin bir hazinesini temsil ediyor. Tüm haftanın konuşmaları ise bu linkten izleyebilirsiniz: https://schoolofcommunism.com/#talks

Not: Sunumlar İngilizcedir, ancak Türkçe altyazılar için Youtube'daki 'Çevir' özelliğini kullanabilirsiniz.

Join us

If you want more information about joining the RCI, fill in this form. We will get back to you as soon as possible.